zespoły mielodysplastyczne

Zespoły mielodysplastyczne są grupą zaburzeń spowodowanych przez słabo formowane lub patologicznych komórek krwi. Zespoły mielodysplastyczne występują, gdy coś pójdzie nie tak w szpiku kostnym – gąbczastą materiał wewnątrz kości, gdzie dokonywane są krwinki.

Leczenie zespołów mielodysplastycznych reguły skupia się na redukcji lub zapobiegania powikłaniom choroby i jej leczenia. W niektórych przypadkach zespoły mielodysplastyczne traktuje się przeszczep szpiku kostnego.

Zespoły mielodysplastyczne rzadko powodują oznaki lub objawy we wczesnych stadiach choroby. W czasie, zespoły mielodysplastyczne mogą powodować

Umówić się z lekarzem jeśli masz jakiekolwiek oznaki lub objawy, które martw się.

Zespoły mielodysplastyczne występują, gdy coś się stanie zakłócić uporządkowany i kontrolowany produkcję krwinek.

Osoby z zespołem mielodysplastycznym mają krwinki, które są niedojrzałe i uszkodzone, a zamiast rozwija się prawidłowo, giną w szpiku kostnym lub tuż po wprowadzeniu do krwiobiegu. W miarę upływu czasu liczby niedojrzałych komórek uszkodzonych, zaczyna przewyższać w zdrowych komórkach krwi, co prowadzi do problemów, takich jak anemia, infekcje i nadmiar krwawienia.

Lekarze dzielą zespoły mielodysplastyczne na dwie kategorie w zależności od ich przyczyny

Kiedy udać się do lekarza

Rodzaje zespoły mielodysplastyczne

Światowa Organizacja Zdrowia dzieli zespoły mielodysplastyczne na podtypy w zależności od typu komórek krwi – krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi – zaangażowanych. Mielodysplastyczne podtypy zespołu to

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na zespoły mielodysplastyczne m.in.

Kogo zobaczyć

Powikłania zespoły mielodysplastyczne m.in.

Jak przygotować

Jeśli masz objawy zespołu mielodysplastycznego, jesteś prawdopodobnie zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​masz zespół mielodysplastyczny może zostać skierowana do lekarza, który specjalizuje się w chorobach krwi (hematolog).

Pytania do

Ponieważ terminy mogą być krótkie, a ponieważ jest często dużo ziemi na okładce, należy być przygotowanym. Aby przygotować, spróbuj

Czego można oczekiwać od lekarza

Twój czas z lekarzem jest ograniczony, więc przygotowuje listę pytań pomogą Ci w pełni wykorzystać swój czas razem. Lista pytań od najważniejszych do najmniej ważnych w przypadku skończy się czas. Na zespoły mielodysplastyczne, kilka podstawowych pytań do lekarza to

transfuzja krwi

Oprócz pytań, które przygotowaliśmy, aby zwrócić się do lekarza, nie wahaj się zadać kilka innych pytań, które pojawiają się podczas Państwa wizyty.

Lekarz może zadać Ci kilka pytań. Będąc gotowi odpowiedzieć może im dać więcej czasu później na pokrycie punktów, które mają się zająć. Lekarz może poprosić

Jeśli nieprawidłowe numery komórek krwi wykryto we krwi, lekarz może rozpocząć się z testów i procedur, aby wykluczyć choroby i warunki inne niż zespoły mielodysplastyczne, które mają podobne objawy i symptomy.

Ponadto, lekarz może zalecić badania i procedury stosowane do diagnozowania zespoły mielodysplastyczne, takie jak

Leczenie zespołów mielodysplastycznych najczęściej obejmuje leczenie w celu spowolnienia postępu choroby i leczenie wspomagające w celu zarządzania objawy, takie jak zmęczenie i zapobiegania krwawieniu i infekcje.

transfuzje krwi mogą być wykorzystane w celu zastąpienia czerwonych krwinek, liczby białych krwinek i płytek krwi u ludzi z zespołem mielodysplastycznym.

Leki stosowane w celu zwiększenia liczby zdrowych krwinek organizm produkuje m.in.

Leki, które zwiększają liczbę krwinek Twój organizm. Zwane czynniki wzrostu, leki te są syntetyczne wersje substancji występujących naturalnie w szpiku kostnym.

Niektóre czynniki wzrostu, takie jak epoetynę alfa (Epogen) lub darbepoetynę alfa (Aranesp), może zmniejszyć potrzebę transfuzji krwi poprzez zwiększenie czerwonych krwinek. Inni mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom poprzez zwiększenie liczby białych krwinek u osób z niektórymi zespoły mielodysplastyczne.

leki

Podczas szpiku kostnego komórek macierzystych transplantacji, uszkodzonego krwinki są uszkodzone za pomocą leków stosowanych w chemioterapii. Następnie nieprawidłowe komórki macierzyste szpiku kostnego są zastąpione zdrowymi, darowanych komórek (allogenicznych przeszczepów).

Szpik kostny przeszczep komórek macierzystych

Większość przeszczepy komórek macierzystych szpiku kostnego stosowane w leczeniu zespoły mielodysplastyczne są zmniejszonej intensywności lub “mini” przeszczepy. Oznacza to, że leki stosowane w chemioterapii przed przeszczepem są mniej wydajne niż stosowane w standardowych przeszczepów i mogą powodować mniej skutków ubocznych.

Mimo to, nawet po obniżonej intensywności przeszczepy niosą ze sobą istotne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Z tego powodu kilka osób z zespołem mielodysplastycznym są kandydatami do szpiku kostnego komórek macierzystych, przeszczep.

Ponieważ ludzie z pewnymi zespoły mielodysplastyczne mają niski poziom białych krwinek, są one przedmiotem nawracającym i często poważne infekcje. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, spróbuj

wizyty u lekarza