szpiczak mnogi przygotowania do wizyty

Szpiczak mnogi jest rak, który tworzy w rodzaju białych ciałek krwi zwanego komórek plazmatycznych. Komórki plazmatyczne pomagają zwalczać infekcje poprzez przeciwciała, które rozpoznają i zarazki atakują.

Szpiczak mnogi powoduje gromadzenie komórek nowotworowych w szpiku kostnym, gdzie wypierając zdrowych krwinek. Zamiast produkować pomocne przeciwciała, komórki nowotworowe produkują nieprawidłowych białek, które mogą powodować problemy z nerkami.

Leczenie szpiczaka nie zawsze jest konieczne. Jeśli nie doświadcza objawów podmiotowych i przedmiotowych, nie może wymagać leczenia. Jeśli objawy rozwijają szereg zabiegów może pomóc kontrolować szpiczaka mnogiego.

Oznaki i objawy szpiczaka mnogiego mogą się różnić, a we wczesnej fazie choroby, nie może być żadnego.

Gdy występują objawy mogą obejmować

Umówić się z lekarzem jeśli masz jakiekolwiek trwałe oznaki i objawy, które martw się.

Nie jest jasne, co powoduje mnogiego.

Kiedy udać się do lekarza

Połączenie z MGUS

Lekarze wiedzą, że szpiczak zaczyna się od jednej nieprawidłowej komórki osocza w szpiku kostnym – miękkich, krew produkujących tkanki, która wypełnia w środku większość kości. Nieprawidłowy komórka rozmnaża się bardzo szybko.

Ponieważ komórki nowotworowe nie dojrzewają i umierają tak samo jak normalne komórki, gromadzą, w końcu przytłaczająca produkcję zdrowych komórek. W szpiku kostnego, komórki szpiczaka wypierając zdrowych komórek krwi i białe krwinki czerwone, co prowadzi do zmęczenia i niezdolność do zwalczania infekcji.

Co możesz zrobić

Komórki szpiczaka nadal stara się wytworzyć przeciwciała, tak jak zdrowe komórki plazmatyczne, ale komórki szpiczaka wytwarzają przeciwciała nienormalne, że ciało nie może korzystać. Zamiast tego, nieprawidłowe białka przeciwciałami (monoklonalnymi lub białka M) opiera się w organizmie i powodować problemy, takie jak uszkodzenie nerek.

Czego można oczekiwać od lekarza

Szpiczak mnogi prawie zawsze zaczyna się jako stosunkowo łagodnego stanu zwanego gammapatia monoklonalna o nieokreślonym znaczeniu (MGUS).

Przypisywanie scenę i kategorię ryzyka

W Stanach Zjednoczonych, około 3 procent ludzi w wieku powyżej 50 roku życia mają MGUS. Każdego roku około 1 procent osób z MGUS rozwijać szpiczaka mnogiego lub związanych z rakiem.

Natychmiastowe leczenie może nie być konieczne

MGUS, jak szpiczak mnogi, oznaczona w obecności białka M – wytwarzanych przez nieprawidłowych komórek plazmatycznych – we krwi. Jednak w MGUS poziomy białka M jest mniejsze i nie uszkadza ciała, występuje.

Leczenie szpiczaka

Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko szpiczaka mnogiego m.in.

Powikłania szpiczaka mnogiego obejmują

Jeśli masz jakiekolwiek oznaki lub objawy, które martw się, umówić się z lekarzem.

Jeśli zdiagnozowano szpiczaka mnogiego, będziesz prawdopodobnie skierowanie do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu chorób krwi i szpiku kostnego (hematolog) lub lekarza, który specjalizuje się w leczeniu raka (onkolog).

Ponieważ terminy mogą być krótkie, a ponieważ jest często dużo ziemi na pokrycie, to jest dobry pomysł, aby być dobrze przygotowane. Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować i wiedzieć, czego oczekiwać od lekarza.

Pytania, jakie należy zwrócić się do lekarza w swoim początkowym powołaniem m.in.

Pytania do rozważenia, jeśli lekarz odsyła pacjenta do specjalisty m.in.

Oprócz pytań, które przygotowaliśmy, aby zwrócić się do lekarza, nie wahaj się zadawać pytania w trakcie powoływania w dowolnym momencie, że czegoś nie rozumiesz.

W niektórych przypadkach lekarz może wykryć szpiczaka mnogiego przypadkowo poddany badaniu krwi do innego stanu. W innych przypadkach, lekarz może podejrzewać szpiczaka mnogiego w oparciu o oznaki i objawy.

Jak wykorzystywane są zabiegi

Testy i procedury stosowane w diagnozowaniu szpiczaka mnogiego m.in.

leczenia powikłań

Badania krwi. Analizy laboratoryjne krwi może ujawnić białka M produkowane przez komórki szpiczaka. Innym nieprawidłowe białko wytwarzane przez komórki szpiczaka – zwany beta-2-mikroglobuliny – można wykryć we krwi i dać swoje wskazówek lekarza o agresywności swojej mnogim.

Dodatkowo, badania krwi w celu zbadania czynności nerek, krwinek, poziom wapnia i poziom kwasu moczowego może dać wskazówki lekarza o diagnozie.

Badanie szpiku kostnego. Lekarz może usunąć próbkę szpiku kostnego do badań laboratoryjnych. Próbka jest pobierana z długą igłą wprowadzony do kości (bone aspiracyjnej szpiku i biopsja).

W laboratorium, próbkę zbadano na komórkach szpiczaka. Specjalistyczne testy, takie jak fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ (FISH) może analizować komórki szpiczaka, aby zrozumieć ich anomalie chromosomowe. Próby są również wykonywane w celu pomiaru szybkości, z jaką komórki szpiczaka podziału.

Jeśli testy wskazują masz szpiczaka mnogiego, lekarz będzie wykorzystywać informacje zebrane z badań diagnostycznych sklasyfikować swoją chorobę jako etap 1, etap 2 lub etapu 3. Etap 1 wskazuje na chorobę mniej agresywne i etapu 3 wskazuje na chorobę agresywnych, które mogą wpływa na kości, nerki i inne narządy.

Twój szpiczaka mnogiego można również przypisać kategorię ryzyka, co wskazuje agresywności choroby.

Twój wielokrotny etap mnogi i kategoria ryzyka pomóc lekarz zrozumieć rokowanie i swoje możliwości leczenia.

Jeśli występują objawy, leczenie może pomóc złagodzić ból, powikłania kontroli choroby, ustabilizować sytuację i spowolnić postęp choroby.

Jeśli masz szpiczaka mnogiego, ale nie występują jakiekolwiek objawy szpiczaka mnogiego (tlące), nie mogą wymagać leczenia. Jednakże, lekarz będzie regularnie kontrolować stan pacjenta pod kątem oznak progresji choroby. Może to obejmować okresowe badania krwi i moczu.

W przypadku wystąpienia objawów przedmiotowych i podmiotowych lub twój szpiczakiem mnogim wykazuje oznaki postępu, może lekarz uzna, aby rozpocząć leczenie.

Chociaż nie ma lekarstwa na szpiczaka mnogiego, z dobrymi wynikami leczenia zazwyczaj można powrócić do aktywności niemal normalne.

Standardowe metody leczenia m.in.

Przeszczep komórek macierzystych. Przeszczep komórek macierzystych to procedura zastąpić szpik kostny chorej ze zdrowym szpiku kostnego.

Przed przeszczepem komórek macierzystych w komórki macierzyste krwiotwórcze są pobierane z krwi. Następnie otrzymasz wysokie dawki chemioterapii zniszczyć chore komórki szpiku kostnego. Zmodyfikowane komórki macierzyste są infuzji do organizmu, gdzie podróżują do kości i rozpocząć odbudowę swój szpik kostny.

Która kombinacja zabiegów najprawdopodobniej otrzymywać będzie zależeć od tego, czy jesteś uważany za dobrym kandydatem do przeszczepu komórek macierzystych. To zależy od ryzyka chorobą postępującą, wieku i ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli jesteś uważany za kandydata do przeszczepu komórek macierzystych, w początkowej terapii będzie prawdopodobnie zawierać kombinację zabiegów, takich jak ukierunkowanej terapii, terapii biologicznej, kortykosteroidy, a czasami chemioterapii.

Twoje komórki macierzyste prawdopodobnie zebrane po tym, jak przeszedł kilka miesięcy leczenia. Możesz przejść przeszczep komórek macierzystych wkrótce po nasze komórki są zbierane lub przeszczep może zostać opóźnione do momentu nawrotu choroby, jeśli występuje. W niektórych przypadkach lekarze zalecają dwa przeszczepy komórek macierzystych dla osób ze szpiczakiem mnogim.

Po przeszczepieniu macierzystych komórki, prawdopodobnie będziesz otrzymywać terapię ukierunkowaną lub terapii biologicznej w leczeniu podtrzymującym w celu zapobiegania nawrotom mnogim.

Jeśli nie jesteś uważany za kandydata do przeszczepu komórek macierzystych, w początkowej terapii będzie prawdopodobnie obejmować chemioterapię w połączeniu z kortykosteroidami, ukierunkowanego leczenia lub terapii biologicznej.

W wybranych przypadkach, lekarze używać zmniejszonej intensywności przeszczep komórek macierzystych u osób starszych, które są w bardzo dobrej kondycji, ale nie tolerują silnych dawek chemioterapii stosowanych w tradycyjnym przeszczepem komórek macierzystych. Zredukowana intensywności lub “mini” przeszczep komórek macierzystych używa niższych dawek chemioterapii.

Jeśli mnogi powtarza się lub nie reaguje na leczenie, lekarz może zalecić powtarzając inny przebieg leczenia, które początkowo pomagał ci. Inną możliwością jest użycie jednej lub więcej innych terapii typowo stosowane jako leczenie pierwszego rzutu, albo sam albo w kombinacji.

Badania wielu nowych opcji terapeutycznych jest w toku, a może kwalifikować się do badania klinicznego w celu uzyskania dostępu do tych zabiegów eksperymentalnych. Porozmawiaj z lekarzem o tym, co może być dostępne badania kliniczne.

Ponieważ szpiczak mnogi może być przyczyną wielu powikłań, może być konieczne leczenie w tych specyficznych warunkach. Na przykład

Brak alternatywnych leków zostały znalezione w leczeniu szpiczaka mnogiego. Ale medycyna alternatywna może pomóc w radzeniu sobie ze skutkami ubocznymi leczenia szpiczaka mnogiego i.

Porozmawiaj z lekarzem na temat opcji, takich jak

Porozmawiaj z lekarzem przed skorzystaniem z tych technik, aby upewnić się, że nie stwarzają żadnego ryzyka dla Ciebie.

Rozpoznanie raka może być szokujące i katastrofalne. Z czasem przekonasz się, sposoby radzenia sobie ze stresem i niepewnością życia z rakiem. Aż znajdziesz to, co działa najlepiej dla Ciebie, należy rozważyć próbuje

Dowiedz się wystarczająco, aby podejmować decyzje dotyczące leczenia. Dowiedz się wystarczająco, szpiczak mnogi, aby można było uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia i opieki. Zapytaj swojego lekarza o swoich możliwościach leczenia i ich skutków ubocznych.

Możesz znaleźć dodatkowe informacje Pomocy zbiera za pośrednictwem lokalnej bibliotece oraz w Internecie. Start z National Cancer Institute i Międzynarodowej Fundacji mnogim.

Utrzymania silnego systemu wsparcia. Mając silny system wsparcia może pomóc w radzeniu sobie z problemami i niepokojów, które mogą wystąpić. Znajomi i rodzina mogą być skłonne zaoferować wsparcie.

Można również stwierdzić, że wsparcie ze strony formalnej grupy wsparcia lub innych radzenia sobie z rakiem może być pomocne. Znajomi można spotkać w grupach wsparcia może być skłonny do dzielenia się praktyczne porady na radzenie sobie z rakiem i leczenia nowotworów. Grupy wsparcia są również dostępne w Internecie.

wizyty u lekarza