śwince guide – przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Co to jest?

Świnka jest zakażenie wirusem, który wywołuje obrzęk ślinianek przyusznych przed każdym uchu. Ślinianki gruczoły dokonać ślinę. Świnka jest spowodowane przez wirus świnki, rodzaj paramiksowirusa który rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka przez kaszel, kichanie i śliny, a także poprzez kontakt z zakażoną przedmiotów i powierzchni (stosowanych tkanek, wspólnych szklanek, brudnych rąk, które dotknął katar ). Gdy wirus świnki wchodzi korpus, przechodzi do krwiobiegu i może rozprzestrzeniać się do wielu różnych gruczołach i mózgu; Ślinianki – świnka powoduje ból i obrzęk ślinianki przyusznej i innych gruczołów ślinowych znajdujących się pod językiem i szczęki .; Jądra – w jądrach, zakażenie śwince mogą spowodować obrzęk, ból, tkliwość, a czasami trwały skurcz (atrofia), choć rzadko powoduje bezpłodność .; Jajniki – U kobiet, świnki infekcja jajników może powodować ból w dolnej części brzucha, ale nie prowadzi do bezpłodności .; Trzustki – wirus świnki może spowodować stan zapalny i zapalenie trzustki i ból brzucha .; Mózg – po jego wejściu do krwiobiegu, wirus świnki także mogą przemieszczać się do mózgu, gdzie mogą spowodować zapalenie opon mózgowych i zakażenia (zapalenia błon obejmujących mózgu) oraz zapalenia mózgu (zapalenie mózgu). Zaangażowanie mózgu (co jest bardzo rzadkie) czasami prowadzi do powikłań długoterminowych, takich jak głuchota, paraliż (osłabienie, zwłaszcza mięśni twarzy), wodogłowie i drgawki.

objawy

U około 15% do 20% pacjentów, świnki nie powoduje żadnych objawów. Gdy pojawią się objawy, zwykle zaczynają od 14 do 18 dni po ekspozycji na kogoś z infekcją świnki .; U około połowy pacjentów, objawy zakażenia świnki mogą obejmować gorączkę, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe, słaby apetyt i złe samopoczucie (ogólne poczucie choroby). Wirus świnki powoduje ból i obrzęk w przedniej części ucha, zwany ślinianki przyusznej. Ze względu na ból zapalenie ślinianki przyusznej, żucia i połykania może być bardzo niewygodne, a pacjent nie może ochoty na jedzenie .; Rzadko, męskich nastolatków i dorosłych z śwince mogą rozwijać się obrzęk i ból w jednym lub obu jąder (zapalenie jądra). U kobiet jajniki mogą być zaangażowane, które mogą powodować ból podbrzusza .; U pacjentów, u obu płci, ale częściej u dorosłych niż u dzieci, nie mogą również być bardziej poważne powikłania, w tym; Świnką zapalenie trzustki, które powoduje ból w nadbrzuszu; Aseptyczne (nie bakteryjne) zapalenie opon mózgowych, co powoduje bóle głowy, sztywność karku i senność; Świnka mózgu, co powoduje wysoką gorączkę i utratę przytomności, choć występuje rzadziej niż u jednego na 1000 chorych na świnkę

Diagnoza

Lekarz zapyta o swojej ekspozycji na każdą osobę, która jest znana z świnkę lub obrzęk twarzy. Nawet jeśli nie ma twarzą w twarz kontakt z tą osobą, lekarz będzie chciał wiedzieć, czy uczestniczyli w tej samej szkoły, mieszkali w tym samym gospodarstwie domowym lub w akademiku lub pracował w tym samym budynku. Lekarz będzie również wiedzieć, czy zostały zaszczepione przeciwko śwince, kiedy się uodpornionych, a liczba dawek szczepionki przeciw śwince otrzymałeś. Szczepionka Świnka często jest podawana jako część szczepionki tasiemiec / śwince / różyczce MMR lub strzału.

Jak długo to trwa?

Objawy świnki zwykle trwają około 10 dni. Po odzyskaniu, zwykle są odporni na uzyskanie wirus świnki przez resztę swojego życia.

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Można zapobiec świnkę ze szczepionką przeciw śwince, która jest zwykle podawana jako część kombinacji MMR. Szczepionka na ogół live-wirus nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub u pacjentów przyjmujących niektóre leki lub mają problemy zdrowotne, które hamują układ odpornościowy.

Jak leczyć to schorzenie

U pacjentów, którzy są ogólnie zdrowe, objawy świnki są traktowane

Kiedy wizyta u lekarza

Zadzwoń do lekarza, jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny rozwija objawy świnki, nawet jeśli zostały zaszczepione przeciwko śwince. Ponadto, jeśli epidemii świnki występuje w swojej szkole lub w miejscu pracy, należy skontaktować się z lekarzem, aby ustalić, czy są odporne na zakażenie. Jeśli jesteś kobietą, która rozważa zajście w ciążę, mieć pewność, że szczepienia są aktualne.

Rokowanie

Ludzie odzyskać całkowicie z śwince. U mężczyzn, istnieje niewielkie ryzyko zakażenia sterylność, jeżeli wpływa na obu jąder (obustronnie), jąder, ale jest nietypowe.