objawy czerniaka

Czerniak, najpoważniejszy rodzaj raka skóry, rozwija się w komórkach (melanocytów), które produkują melaninę – pigment, który nadaje skórze kolor. Czerniak może również tworzyć w twoich oczach, a rzadziej w narządach wewnętrznych, takich jak jelit.

Dokładna przyczyna wszystkich czerniaków nie jest jasne, ale ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) ze światła słonecznego lub lampy i łóżka opalające zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. Ograniczając swoją ekspozycję na promieniowanie UV może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka.

Zmiana istniejącego mola; Rozwój nowego wzrostu pigmentowym lub nietypowym wyglądzie na skórze

normalne moli

Ryzyko czerniaka wydaje się wzrastać w wieku poniżej 40 lat, a zwłaszcza kobiet. Znajomość objawów raka skóry może pomóc zapewnić, że zmiany nowotworowe są wykrywane i leczone przed nowotwór rozprzestrzenił. Czerniaka mogą być traktowane z sukcesem, gdy zostanie wykryty wcześnie.

Niezwykłe mole, które mogą wskazywać na czerniaka

Czerniaki mogą rozwijać się w dowolnym miejscu na ciele. Oni najczęściej rozwijają się w obszarach, które miały ekspozycję na słońce, takich jak pleców, nóg, rąk i twarzy.

ukryte czerniaki

Czerniaki mogą również wystąpić w obszarach, które nie otrzymują wiele ekspozycji na słońce, takich jak podeszwy stóp, dłoniach i łóżka paznokciem. Te ukryte czerniaki są częstsze u osób z ciemniejszą skórą.

Kiedy udać się do lekarza

Pierwsze oznaki i objawy czerniaka są często

Czerniak nie zawsze zacząć jak kret. Może również wystąpić w przeciwnym wypadku normalnego wyglądającej skóry.

Normalne moli są na ogół jednolity kolor – takie jak tan, brązowy lub czarny – z wyraźną granicę oddzielającą kreta z Twojego otaczającej skóry. Są owalne lub okrągłe i zazwyczaj mniejszy niż 1/4 cala (około 6 milimetrów średnicy) – wielkości gumki ołówka.

Większość ludzi między 10 a 45 moli. Wiele z nich rozwija w wieku 50 lat, choć mole mogą zmieniać wygląd w czasie – niektóre mogą nawet zniknąć z wiekiem.

Co możesz zrobić

Aby pomóc w identyfikacji cech nietypowych moli, które mogą wskazywać na czerniaka i innych nowotworów skóry, należy pomyśleć o literami ABCDE

przesiewowych raka skóry

diagnozowaniu czerniaka

Nowotworowe (złośliwe) moli różnią się znacznie pod względem wyglądu. Niektóre mogą wykazywać wszystkich zmian wymienionych powyżej, podczas gdy inne mają tylko jedną lub dwie niezwykłych cech.

Czerniaki mogą również rozwijać się w obszarach ciała, które mają niewielki lub żaden ekspozycję na słońce, takich jak przestrzenie między palcami i na dłoniach, podeszwach, głowy lub genitaliów. Te są czasami nazywane ukrytymi czerniaków, ponieważ występują one w miejscach, większość ludzi nie pomyśli, by sprawdzić. W przypadku wystąpienia czerniaka u osób z ciemniejszą skórą, to bardziej prawdopodobne w ukrytym obszarze.

Ukryte czerniaki m.in.

Umówić się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek zmiany skórne, które wydają się niezwykłe.

Czerniak pojawia się, gdy coś idzie na opak w komórkach produkujących melaninę (melanocytów), które dają kolor skóry.

Normalnie komórki skóry rozwijają się w sposób kontrolowany i uporządkowany sposób – zdrowe nowe komórki naciskać starszych komórek w kierunku powierzchni Twojej skóry, gdzie umierają i ostatecznie odpadają. Ale gdy niektóre komórki rozwijają uszkodzenia DNA, nowe komórki mogą zacząć rosnąć spod kontroli i może w końcu tworzą masę komórek nowotworowych.

Tylko to, co uszkadza DNA w komórkach skóry i jak prowadzi to do czerniaka nie jest jasne. Jest prawdopodobne, że kombinacja czynników, w tym czynników środowiskowych i genetycznych powoduje czerniaka. Mimo to, lekarze uważają, narażenie na promieniowanie ultrafioletowe (UV) od słońca i od lamp opalających i łóżek jest najczęstszą przyczyną czerniaka.

Światło UV nie powoduje wszystkie czerniaki, zwłaszcza tych, które występują w miejscach na ciele, które nie otrzymują ekspozycji na światło słoneczne. Oznacza to, że inne czynniki mogą przyczynić się do ryzyka czerniaka.

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka m.in.

etapy czerniaka

Zacznij od wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza ogólnego, jeśli wystąpi którykolwiek skóra zmienia to dotyczy. W zależności od sytuacji i wyników wszystkich badań, może zostać skierowana do lekarza, który specjalizuje się w chorobach skóry (dermatologa) lub do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu nowotworów (onkologa).

Ponieważ terminy mogą być krótkie, a ponieważ często dużo ziemi na pokrycie, to dobry pomysł, aby być dobrze przygotowane na wizytę. Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować i wiedzieć, czego oczekiwać od lekarza.

Twój czas z lekarzem jest ograniczony, więc przygotowuje listę pytań może pomóc Ci w pełni wykorzystać swój czas razem. Lista pytań od najważniejszych do najmniej ważnych w przypadku skończy się czas. Czerniaka, kilka podstawowych pytań do lekarza to

Oprócz pytań, które przygotowaliśmy, aby zwrócić się do lekarza, nie wahaj się zadać inne pytania w czasie wizyty.

Zapytaj swojego lekarza, czy należy rozważyć okresowe badania przesiewowe w kierunku raka skóry. Ty i lekarz rozważyć opcje, takie jak badania przesiewowe

Niektóre organizacje medycznych zaleca okresowe badania skóry przez lekarza i na własną rękę. Inni nie polecam egzaminów przesiewowych raka skóry, ponieważ nie jest jasne, czy badania przesiewowe ratuje życie. Zamiast znalezienie niezwykłe mol może prowadzić do biopsji, które, jeśli mola znajduje się nie być rakowe, może prowadzić do niepotrzebnego bólu, lęku i kosztów. Porozmawiaj z lekarzem o tym, co przesiewowych jest właśnie dla Ciebie w oparciu o ryzyko wystąpienia raka skóry.

Czasami raka mogą być wykryte po prostu patrząc na skórze, ale to jedyny sposób, aby dokładnie zdiagnozować czerniaka jest z biopsji. W tej procedurze, w całości lub w części z podejrzanymi molowych lub wzrostowe usuwa się i patolog analizuje próbkę.

procedury biopsji wykorzystywane do zdiagnozowania czerniaka włączenia

A jest o asymetrycznym kształcie. Sprawdzić moli o nieregularnych kształtach, takich jak dwa bardzo różne wyglądające połówki; b. Jest dla nieregularnej granicy. Sprawdzić moli z nieregularne, karbowane lub granice zapiekanka – charakterystyka czerniaka; c. Jest dla zmian w kolorze. Sprawdzić wzrostów, które mają wiele kolorów i nierównomierny rozkład barwy,. D jest średnicą. Poszukaj nowego wzrostu kret większy niż 1/4 cala (około 6 milimetrów) .; E jest dla ewoluuje. Sprawdzić zmian w czasie, jak na przykład mol, które rosną w rozmiarze lub, który zmienia kolor lub kształt. Mole mogą również rozwijać, aby opracować nowe oznaki i objawy, takie jak swędzenie nowego lub krwawienia.

Czerniak pod paznokciem. Acral-lentiginous czerniaka jest rzadką formą czerniaka, który może występować pod paznokciem lub paznokieć. Można go również znaleźć na dłoniach lub podeszwach stóp. To jest bardziej powszechne w czarnych i innych osób z ciemniejszą pigmentu skóry;. Czerniak w jamie ustnej, przewodu pokarmowego, dróg moczowych i pochwy. Czerniak błony śluzowej rozwija się w błonie śluzowej wyściełającej nosa, jamy ustnej, przełyku, odbytu, dróg moczowych i pochwy. Błon śluzowych czerniaki są szczególnie trudne do wykrycia, ponieważ można je łatwo pomylić z innymi znacznie bardziej typowych warunkach;. Czerniak w oku. czerniak oka, zwany także czerniaka gałki ocznej, najczęściej występuje w uvea – warstwę pod bielą oka (twardówki). Czerniaka oka może powodować zaburzenia widzenia i może być zdiagnozowane w trakcie egzaminu oczu.

Jasnej karnacji. Mając mniej pigmentu (melaniny) w skórze oznacza, że ​​mają mniejszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeśli masz blond lub rude włosy, w jasne oczy i pieg lub oparzenia słoneczne łatwo, jesteś bardziej narażone na rozwój czerniaka niż ktoś z ciemniejszą karnacją. Ale Czerniak może rozwinąć się u osób z ciemniejszych cer, w tym Latynosów i Murzynów;. A History of oparzenia słoneczne. Jeden lub bardziej dotkliwe, pęcherzy oparzenia słoneczne może zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka;. Nadmierne ultrafioletowe (UV), wystawienie na działanie światła. Ekspozycja na promieniowanie UV, które pochodzi od słońca i od świateł i łóżek opalających, może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry, w tym czerniaka;. Życie bliżej równika lub na wyższej wysokości. Ludzie mieszkający bliżej równika ziemskiego, gdzie promienie słoneczne są bardziej bezpośredni, doświadczenie większe ilości promieniowania UV niż dzieje żyjących w wyższych szerokościach geograficznych. Dodatkowo, jeśli mieszkasz na wysokim wzniesieniu, jesteś bardziej narażony na promieniowanie UV;. Posiadanie wielu moli lub nietypowe moli. Posiadanie więcej niż 50 zwykłych moli na ciele wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia czerniaka. Ponadto, o nietypowym mol zwiększa ryzyko czerniaka. Znany medycznie jako dysplastyczne, te wydają się być większe niż normalne moli i mają nieregularne granice i mieszaninę kolorach. Wywiadem rodzinnym w kierunku czerniaka. Jeśli bliski krewny – jak rodzica, dziecko lub rodzeństwo – miał czerniaka, masz większą szansę zachorowania na czerniaka, też; osłabionym układem odpornościowym.. Osoby z osłabionym układem immunologicznym, takich jak ci, którzy byli przeszczepach narządów, mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry.

Rodzaj procedury biopsji skóry pacjent poddawany będzie zależeć od sytuacji. Lekarze wolą używać biopsji dziurkowania lub wycięcie biopsji, aby usunąć całą wzrostu w miarę możliwości. Pooperacyjnych biopsji mogą być stosowane, gdy inne techniki, nie może być łatwo zakończone, jak w przypadku podejrzanego mola jest bardzo duża.

W przypadku otrzymania diagnozy czerniaka, następnym krokiem jest określenie stopnia (etap) z rakiem. Aby przypisać scenę do czerniaka, lekarz

Sprawdź, czy czerniaka rozprzestrzenił. Aby ustalić, czy czerniaka rozprzestrzenił się do pobliskich węzłów chłonnych, chirurg może zalecić procedurę znaną jako biopsja węzła wartowniczego.

Podczas biopsji węzeł wartowniczy, barwnika jest wtryskiwany w obszarze, gdzie został usunięty czerniaka. Barwnik płynie do okolicznych węzłów chłonnych. Pierwsze węzły chłonne do objęcia barwnika usuwano i testowano na komórkach rakowych. Jeśli te pierwsze węzły chłonne (węzeł wartowniczy) są wolne od raka, istnieje duża szansa, że ​​czerniak nie rozprzestrzenił się poza obszar, w którym po raz pierwszy odkryta.

Rak może wciąż powtarzają się lub rozprzestrzeniania, nawet jeśli wskaźnikowe węzły chłonne są wolne od nowotworu.

Inne czynniki mogą iść do określenia agresywności czerniaka, w tym, czy skóra nad obszarem utworzyła otwartą ranę i ile dzielące się komórki rakowe znajdują się patrząc pod mikroskopem.

Czerniak rozgrywa się za pomocą cyfr rzymskich od I do IV. Etap I czerniak jest mały i ma bardzo udaną kurs leczenia. Ale im większa cyfra, tym mniejsze szanse na całkowite wyleczenie. Przez IV stadium, rak rozprzestrzenił się poza skórę do innych organów, takich jak płuca i wątrobę.

Najlepsze leczenie dla Ciebie zależy od wielkości i stopnia zaawansowania raka, ogólnego stanu zdrowia i osobistego p.

Leczenie czerniaka we wczesnym stadium zwykle obejmuje chirurgiczne usunięcie czerniaka. Bardzo cienka czerniaka może być usunięty w całości podczas biopsji i nie wymagają dalszego leczenia. W przeciwnym razie, chirurg usunie raka, jak również granicę skóry normalnej i warstwę tkanki pod skórą. Dla osób z czerniaka we wczesnym stadium, może to być tylko leczenie potrzebne.

Jeśli czerniaka rozprzestrzenił się poza skórą, możliwości leczenia mogą obejmować

Chemoterapia. Chemioterapia używa narkotyków do niszczenia komórek nowotworowych. Chemioterapia może być podawana dożylnie, w formie tabletek lub obu, tak że porusza się w całym organizmie.

Chemioterapia może być także stosowany w żyły łokciowej lub nogę w procedurze zwanej izolowanych perfuzji kończyny. W trakcie tej procedury, krew z twojej ręki lub nogi nie mogą podróżować do innych obszarów ciała w krótkim czasie tak, że leki chemioterapii dojechać bezpośrednio do obszaru wokół czerniaka i nie wpływa na inne części ciała.

Terapia biologiczna. Terapia biologiczna wzmacnia układ odpornościowy, pomagają organizmowi zwalczać raka. Zabiegi te są wykonane z substancji produkowanych przez organizm lub podobnych substancji produkowanych w laboratorium. Skutki uboczne tych leków są podobne do tych z grypy, w tym przeziębienia, zmęczenie, ból głowy, gorączka i bóle mięśniowe.

Terapie biologiczne stosowane w leczeniu czerniaka obejmują interferon i interleukina-2, ipilimumab (Yervoy) nivolumab (Opdivo) i pembrolizumab (Keytruda).

Terapia celowana. Terapia celowana wykorzystuje leki przeznaczone do ściśle określonych luk w komórkach nowotworowych. Skutki uboczne terapii celowanych są różne, ale zwykle obejmują problemy skórne, gorączka, dreszcze i odwodnienie.

Vemurafenib (Zelboraf) dabrafenib (Tafinlar) oraz trametinib (Mekinist) są kierowane leków terapeutycznych stosowanych w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Leki te są skuteczne tylko jeśli komórki rakowe mają pewną mutację genetyczną. Komórki ze swoim czerniaka mogą być testowane, aby zobaczyć, czy te leki mogą pomóc.

Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry Jeśli jesteś

Unikaj słońca w środku dnia. Dla wielu ludzi w Ameryce Północnej, promienie słoneczne są najsilniejsze pomiędzy około 10 A. M. i 4 po południu Harmonogram zajęć na świeżym powietrzu dla innych porach dnia, nawet w zimie lub gdy niebo jest zachmurzone.

Pochłaniają promieniowanie UV przez cały rok, a chmury oferują niewielką ochronę przed promieniami szkodliwe. Unikanie słońca najsilniejszy pomaga uniknąć oparzenia słoneczne i suntans które powodują uszkodzenia skóry i zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Ekspozycja na słońce zebranych w dłuższym okresie może również powodować raka skóry.

Nosić ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok. Filtry słoneczne nie odfiltrować wszystkie szkodliwego promieniowania UV, a zwłaszcza promieniowania, które może prowadzić do czerniaka. Ale odgrywają one ważną rolę w ogólnym programie ochrony przeciwsłonecznej.

Użyj szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej z SPF co najmniej 15. Zastosuj krem ​​obficie, i ponownie co dwie godziny – lub częściej, jeśli jesteś pływanie lub pocić. American Academy of Dermatology zaleca stosowanie szerokim spektrum, wodoodporny krem ​​do opalania z SPF co najmniej 30.

Stosować odzież ochronną. Filtry przeciwsłoneczne nie zapewniają pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Więc pokryć skórę ciemną, ściśle tkane ubrania, które zakrywa ramiona i nogi oraz szeroki rondem kapelusza, który zapewnia lepszą ochronę niż daszkiem lub wizjer robi.

Niektóre firmy sprzedają również fotoochronne odzież. Dermatolog może zalecić odpowiednią markę.

Nie zapomnij okulary. Spójrz na te, które blokują oba rodzaje promieniowania ultrafioletowego – UVA i UVB.

Zapoznanie się ze skórą, dzięki czemu można zauważyć zmiany. regularnie badać skórę nowych narośli skórnych lub zmian w istniejących moli, piegi, wstrząsami i znamion.

Z pomocą lusterka, sprawdź twarzy, szyi, uszu i głowy. Zbadaj swoje piersi i tułów i topy i spody swoich ramion i rąk. Trybunał bada zarówno fronty i tyły nóg i stóp, w tym podeszwach i przestrzenie między palcami. Należy również sprawdzić swój obszar narządów i między pośladkami.

wizyty u lekarza

Leczenie czerniaka na wczesnym etapie

Leczenie czerniaka, które rozprzestrzeniły się poza skórą

Bądź świadomy wszelkich ograniczeń wstępnie termin. W momencie dokonania nominacji, należy zapytać, czy jest coś co trzeba zrobić wcześniej, takie jak ograniczyć swoją dietę;. Zapisz żadnych objawów jesteś doświadcza, w tym każdy, które mogą wydawać się niezwiązane z powodu, dla którego zaplanowano powołanie;. Zrób listę wszystkich leków, witamin i suplementów, które bierzesz;. Weź członka rodziny lub przyjaciela ze sobą. Czasami może to być trudne do zapamiętania wszystkich informacji uzyskanych w trakcie wizyty. Ktoś, kto towarzyszy może pamiętasz coś, czego brakowało lub zapomniałem;. Spisać pytania zadać lekarzowi.

Czy mam czerniaka;? Jak duża jest moja czerniaka; Jak głęboka jest moja czerniaka;? Czy mój czerniaka rozprzestrzenił się poza obszar skóry, gdzie została po raz pierwszy odkryta;? Jakie dodatkowe badania muszę;? Jakie są możliwości leczenia? ; Czy każdy kuracja mojego czerniaka;? Jakie są potencjalne skutki uboczne każdej opcji leczenia;? Czy istnieje jeden zabieg czujesz jest najlepsze dla mnie? Jak długo mogę podjąć, aby zdecydować się na opcję leczenia;? Czy mogę zobaczyć specjalista? Co będzie, że koszty, a moje ubezpieczenie pokrywa go;? Czy są jakieś broszury lub inne materiały drukowane, że mogę zabrać ze sobą? Jakie strony polecacie;? Co stanie określić, czy powinienem planować wizyty kontrolnej?

Egzaminy skóry przez wyszkolonego pracownika. Podczas egzaminu skóry, lekarz przeprowadza inspekcję head-to-toe skóry;. Egzaminy skórne to zrobić w domu. Samodzielny egzamin może pomóc nauczyć się moli, piegi i inne znaki skóry, które są normalne dla Ciebie tak, że można zauważyć żadnych zmian. Najlepiej zrobić to stoi przed lustrem podczas używania ręcznego lusterko do wglądu trudne do zauważenia obszarów. Pamiętaj, aby sprawdzić frontach, plecy i boki ramiona i nogi. Ponadto sprawdzić pachwiny głowy, paznokcie, podeszwy stóp i przestrzenie między palcami.

Poncz biopsję. Podczas biopsji stempla, lekarz wykorzystuje narzędzia z okrągłym ostrzem. Ostrze jest dociskany do skóry wokół podejrzanej molowych i okrągły kawałek skóry usunięte;. Wycięcie biopsji. W tej procedurze, cała molowych lub wzrostową usuwa się wraz z niewielką granicy prawidłowej pojawiający się skóry,. Pooperacyjnych biopsji. Z pooperacyjnych biopsji, tylko najbardziej nieregularne część kret lub wzrostu jest brane do analizy laboratoryjnej.

Określić grubość. Grubość czerniaka zależy od dokładnego zbadania czerniaka pod mikroskopem i mierząc go za pomocą specjalnego narzędzia (mikrometra). Grubość czerniaka pomaga lekarze decydują się na plan leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, im grubsza guz bardziej poważna jest choroba,. Sprawdź, czy czerniaka rozprzestrzeniać. Aby ustalić, czy czerniaka rozprzestrzenił się do pobliskich węzłów chłonnych, chirurg może zalecić procedurę zwaną biopsji węzła wartowniczego;. Podczas biopsji węzła wartowniczego, barwnik jest wstrzykiwany w obszarze, gdzie usunięto czerniaka. Barwnik płynie do okolicznych węzłów chłonnych. Pierwsze węzły chłonne do objęcia barwnika usuwano i testowano na komórkach rakowych. Jeśli te pierwsze węzły chłonne (węzeł wartowniczy) są wolna od raka, istnieje duża szansa, że ​​czerniak nie rozprzestrzenił się poza obszar, w którym po raz pierwszy odkryta;. Rak może wciąż powtarzać lub rozproszonym, nawet jeśli węzeł wartowniczy są wolne raka.

Chirurgiczne usunięcie dotkniętych węzłów chłonnych. Jeśli czerniaka rozprzestrzenił się do pobliskich węzłów chłonnych, chirurg może usunąć dotkniętych węzłów. Może być również zalecane dodatkowe zabiegi przed lub po zabiegu;. Chemioterapii. Chemioterapia używa narkotyków do niszczenia komórek nowotworowych. Chemioterapia może być podawana dożylnie, w formie tabletek lub oba tak, że porusza się w całym organizmie;. Chemioterapia może być także stosowany w żyły łokciowej lub nogę w procedurze zwanej izolowanych perfuzji kończyny. W trakcie tej procedury, krew z twojej ręki lub nogi nie mogą podróżować do innych obszarów ciała w krótkim czasie tak, że leki chemioterapii dojechać bezpośrednio do obszaru wokół czerniaka i nie wpływa na inne części ciała. ;Radioterapia. Zabieg ten wykorzystuje dużej mocy wiązki energii, takie jak promieniowanie X, w celu zabicia komórek rakowych. radioterapia mogą być zalecane po operacji usunięcia węzłów chłonnych. To jest czasami używane, aby pomóc złagodzić objawy czerniaka, który rozprzestrzenił się na inne części ciała;. Terapię biologiczną. Terapia biologiczna wzmacnia układ odpornościowy, pomagają organizmowi zwalczać raka. Zabiegi te są wykonane z substancji produkowanych przez organizm lub podobnych substancji produkowanych w laboratorium. Skutki uboczne tych leków są podobne do tych z grypy, w tym przeziębienia, zmęczenie, gorączka, ból głowy i bóle mięśniowe,. Terapie biologiczne stosowane w leczeniu czerniaka obejmują interferon i interleukina-2, ipilimumab (Yervoy) nivolumab (Opdivo) i pembrolizumab (Keytruda) .; terapii celowanej. Terapia celowana wykorzystuje leki przeznaczone do ściśle określonych luk w komórkach nowotworowych. Skutki uboczne terapii celowanych są różne, ale zwykle obejmują problemy skórne, gorączka, dreszcze i odwodnieniem;. Vemurafenib (Zelboraf) dabrafenib (Tafinlar) i trametinib (Mekinist) są leków celowanych terapii stosowanych w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Leki te są skuteczne tylko jeśli komórki rakowe mają pewną mutację genetyczną. Komórki ze swoim czerniaka mogą być testowane, aby zobaczyć, czy te leki mogą pomóc.

Unikaj słońca w środku dnia. Dla wielu ludzi w Ameryce Północnej, promienie słoneczne są najsilniejsze pomiędzy około 10 rano do 4 po południu Wykazie świeżym powietrzu dla innych porach dnia, nawet w zimie lub gdy niebo jest pochmurne;. Możliwość absorbowania promieniowania UV przez cały rok, i chmury oferują niewielką ochronę przed promieniami szkodliwe. Unikanie słońca najsilniejszy pomaga uniknąć oparzenia słoneczne i suntans które powodują uszkodzenia skóry i zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Ekspozycja na słońce zsumowany z czasem może również powodować raka skóry;. Nosić ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok. Filtry słoneczne nie odfiltrować wszystkie szkodliwego promieniowania UV, a zwłaszcza promieniowania, które może prowadzić do czerniaka. Ale odgrywają one ważną rolę w ogólnym programie ochrony przeciwsłonecznej; Użyj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania z SPF co najmniej 15. Zastosuj krem ​​obficie, i ponownie co dwie godziny – lub częściej, jeśli jesteś pływanie lub pocić.. American Academy of Dermatology zaleca stosowanie szerokim spektrum, wodoodporny krem ​​do opalania z SPF co najmniej 30.; Nosić odzież ochronną. Filtry przeciwsłoneczne nie zapewniają pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Więc pokryć skórę ciemną, ściśle tkane ubrania, które zakrywa ramiona i nogi oraz szeroki rondem kapelusza, który zapewnia większą ochronę niż czapka z daszkiem lub wizjer robi;. Niektóre firmy sprzedają również fotoochronne odzież. Dermatolog może zalecić odpowiednią markę;. Nie zapomnij okulary. Spójrz na te, które blokują oba rodzaje promieniowania ultrafioletowego – UVA i UVB;. Unikaj lamp opalających i łóżka. lampy opalające i łóżka emitują promieni UV i może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry;. Zapoznanie się ze skórą, dzięki czemu można zauważyć zmiany. Zbadaj swoją skórę regularnie nowych narośli skórnych lub zmian w istniejących moli, piegi, wstrząsami i znamion;. Z pomocą lusterka, sprawdź twarzy, szyi, uszu i głowy. Zbadaj swoje piersi i tułów i topy i spody swoich ramion i rąk. Trybunał bada zarówno fronty i tyły nóg i stóp, w tym podeszwach i przestrzenie między palcami. Należy również sprawdzić swój obszar narządów i między pośladkami.