ministroke vs regularne skok: jaka jest różnica?

Kiedy ludzie używają terminu “ministroke”, co oni naprawdę często powołując się na to przemijający atak niedokrwienny (TIA).

TIA jest tymczasowe przerwanie dopływu krwi do części mózgu, rdzenia kręgowego lub siatkówki, które mogą powodować objawy podobne do skoku, ale nie uszkadza komórki mózgowe lub spowodować trwałe kalectwo.

TIA są często oznaką wczesnego ostrzegania, że ​​dana osoba jest na ryzyko udaru mózgu. Około 1 na 3 osoby, która ma TIA idzie przeżyć kolejny skok. Ryzyko udaru mózgu jest szczególnie wysokie w ciągu 48 godzin po TIA.

Objawy TIA są podobne do tych, udaru obejmują

Objawy TIA zwykle trwa tylko kilka minut, ale może utrzymywać się przez okres do 24 godzin. Ponieważ natychmiastowe objawy TIA i udaru mózgu są identyczne, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Konieczne może być różne testy diagnostyczne, takie jak rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografii komputerowej (CT), aby ustalić, co było przyczyną TIA.

W zależności od przyczyny, może być konieczne leki zapobiegające powstawaniu skrzepów krwi lub procedurę usuwania złogów tłuszczowych (blaszki) z tętnic doprowadzających krew do mózgu (udrożnienia tętnic szyjnych).

Z