metotreksat (droga pokarmowa) środki ostrożności

Jest bardzo ważne, aby lekarz sprawdzić swoje postępy w regularnych wizyt, aby upewnić się ten lek działa prawidłowo i sprawdzić niepożądanych efektów. mogą być potrzebne badania krwi w celu sprawdzenia niepożądanych efektów.

Stosowanie leku podczas ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Lek może również powodować wady wrodzone, jeśli jest ona wykorzystywana przez ojca, gdy jego partner seksualny ciążę. Mężczyźni powinni stosować antykoncepcję w trakcie i przez co najmniej 3 miesiące po podaniu ostatniej dawki. Kobiety powinny używać antykoncepcji w trakcie i przez okres co najmniej jednego cyklu miesiączkowego po podaniu ostatniej dawki. Należy poinformować lekarza od razu, jeśli ciąża wystąpi podczas używania tego leku.

Porozmawiaj z lekarzem przed zastosowaniem tego leku, jeśli planujesz mieć dzieci. Niektórzy mężczyźni i kobiety, którzy korzystają z tego leku stały się bezpłodne (nie może mieć dzieci).

Ogranicz spożycie alkoholu z tego leku. Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z wątrobą.

Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli masz ból lub tkliwość w górnej żołądka, bladą stolce, ciemny kolor moczu, utrata apetytu, nudności, wymioty, lub żółte oczy lub skórę. Mogą to być objawy poważnego problemu wątroby.

Metotreksat może obniżyć liczbę białych krwinek we krwi, co zwiększa szanse na zakażenie. Można także zmniejszyć liczbę płytek krwi, które są niezbędne dla prawidłowego krzepnięcia krwi. W takim przypadku istnieją pewne środki ostrożności, które można podjąć, zwłaszcza gdy morfologia krwi jest niski, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia lub krwawienia

Podczas leczonych metotreksatem, a po przerwaniu leczenia z nim, nie ma żadnych szczepień (szczepionek) bez zgody lekarza. Metotreksat może obniżać odporność organizmu i szczepionka może nie działać tak dobrze, czy może masz infekcję szczepionka ma na celu zapobieganie. Ponadto, nie należy się wokół innych osób mieszkających w gospodarstwie domowym, którzy otrzymują szczepionek zawierających żywe wirusy, ponieważ jest szansa, mogliby przekazać wirusa do ciebie. Niektóre przykłady obejmują żywych szczepionek przeciwko odrze, śwince, grypa szczepionka przeciw grypie (nosowa), wirus polio (forma ustna), rotawirusom i różyczki. Nie zbliżyć się do nich i nie zatrzymuj się w tym samym pomieszczeniu z nimi zbyt długo. Jeśli masz pytania dotyczące tego produktu, należy zwrócić się do lekarza.

Ciężkie reakcje skórne mogą wystąpić w przypadku tego leku. Skonsultuj się z lekarzem od razu, jeśli masz pęcherzy, peeling lub rozluźnienie skóry, czerwone zmiany skórne, ciężka wysypka lub wysypka skórna, rany lub owrzodzenia na skórze, albo gorączka lub dreszcze podczas używania tego leku.

Ten lek może powodować poważne reakcje zwany zespół lizy guza. Należy poinformować lekarza od razu, jeśli masz zmiany w ilości moczu, bóle stawów, sztywność lub obrzęk, dolnej części pleców, ból boku lub żołądka, szybki przyrost masy ciała, obrzęk stóp lub podudzi lub uczucie zmęczenia lub osłabienia.

Nie należy przyjmować inne leki, o ile nie zostały omówione z lekarzem. Obejmuje to na receptę lub bez recepty (over-the-counter []) leki OTC i suplementy ziołowe i witaminowe.