metformina: Zastosowania, dawkowanie, skutki uboczne

Czym jest metformina?

Metformina jest stosowany w celu poprawy kontroli cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Jest czasami stosowane w połączeniu z insuliną lub innych leków, a lek ten nie jest przeznaczony do leczenia cukrzycy typu 1.

Metformina może być również używany do celów nie wymienionych w niniejszym przewodniku leków.

Nie należy stosować metforminy, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek, lub jeśli jesteś w stanie kwasicy ketonowej (wezwać lekarza do leczenia insuliną).

Ważna informacja

Jeśli musisz mieć dowolny typ promieniowania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej z użyciem barwnika, który jest wstrzykiwany do żyły, trzeba będzie czasowo przerwać przyjmowanie metforminy.

Ten lek może spowodować poważny stan zwany kwasicy mleczanowej. Uzyskaj natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli masz nawet łagodne objawy takie jak: ból mięśni lub osłabienie, drętwienie lub uczucie zimna w swoich ramionach i nogach, trudności w oddychaniu, ból brzucha, nudności z wymiotami, powolne lub nierówne bicie serca, zawroty głowy lub uczucie bardzo słaby lub zmęczony.

Nie należy stosować metforminy, jeśli jesteś uczulony na to, czy masz

ciężka choroba nerek; lub

Przed zastosowaniem leku

jeśli jesteś w stanie kwasicy ketonowej (wezwać lekarza do leczenia insuliną).

Jeśli musisz mieć dowolny typ promieniowania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej z użyciem barwnika, który jest wstrzykiwany do żyły, trzeba będzie czasowo przerwać przyjmowanie metforminy.

Aby upewnić się, że metformina jest bezpieczna dla pacjenta, należy poinformować lekarza, jeśli masz

choroba nerek

choroba wątroby

historia choroby serca lub niedawny zawał

jeśli niedawno podjęte chlorpropamidem; lub

jeśli jesteś ponad 80 lat i nie był ostatnio sprawdzany czynność nerek.

U niektórych pacjentów przyjmujących metforminę rozwijać poważny stan zwany kwasicy mleczanowej. To może być bardziej prawdopodobne, jeśli masz chorobę wątroby lub nerek, zastoinową niewydolność serca, ciężka infekcja, jeśli pacjent jest odwodniony, albo jeśli pić duże ilości alkoholu. Porozmawiaj z lekarzem na temat ryzyka.

Nie wiadomo, czy lek będzie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę podczas stosowania tego leku.

Nie wiadomo, czy metformina przenika do mleka matki lub jeżeli mogłoby to zaszkodzić dziecka pielęgniarskiej. Nie należy karmić piersią podczas stosowania tego leku.

Metformina nie należy podawać dziecku w wieku poniżej 10 lat. Preparaty o przedłużonym uwalnianiu (Glucophage XR, Glumetza, Fortamet) nie zostały zatwierdzone do użytku przez osoby w wieku poniżej 18 lat.

Przyjmować metforminy dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy przestrzegać wszystkich wskazówek na etykiecie recepty. Lekarz może czasami zmienić dawkę, aby upewnić się uzyskać najlepsze rezultaty. Nie należy stosować leku w większych lub mniejszych ilościach lub przez okres dłuższy niż jest to zalecane.

Przyjmować metforminy z posiłkiem, chyba że lekarz zaleci inaczej. Niektóre formy metforminy brane są tylko raz dziennie z wieczornym posiłkiem. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nie należy kruszyć, żuć lub przerwy tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Połknąć w całości.

Stężenie cukru we krwi musi być sprawdzone często, a może trzeba inne badania krwi w gabinecie lekarskim.

Niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) może się zdarzyć każdemu, kto ma cukrzycę. Objawy mogą obejmować ból głowy, głód, pocenie się, splątanie, drażliwość, zawroty głowy lub uczucie chwiejny. Zawsze należy mieć źródło cukru z wami w przypadku gdy masz niski poziom cukru we krwi. Źródła cukrowe należą soki owocowe, landrynki, krakersy, rodzynki, a nie napojów dietetycznych. Upewnij się, że rodzina i najbliżsi przyjaciele wiedzą, jak pomóc w nagłych przypadkach.

Jeśli masz ciężką hipoglikemię i nie może jeść ani pić, używać wstrzyknięcie glukagonu. Lekarz może przepisać zestaw wtryskowy glukagon awaryjne i powiedzieć, jak go używać.

Sprawdź swój poziom cukru we krwi starannie w okresach stresu, podróży, chorobie, operacji lub ratownictwa medycznego, intensywne ćwiczenia, czy można pić alkohol lub pomijanie posiłków. Takie rzeczy mogą mieć wpływ na poziom glukozy i twoje potrzeby dawka może także ulec zmianie. Nie należy zmieniać dawki leku lub harmonogramu bez konsultacji z lekarzem.

Jak należy przyjmować metforminy?

Metformina jest tylko część pełnego programu leczenia, które może obejmować również dieta, ćwiczenia, kontrola wagi i specjalnej opieki medycznej. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza bardzo uważnie.

Lekarz może podjąć dodatkowe witaminy B12 podczas przyjmowania metforminy. Weźmy tylko ilość witaminy B12, która przepisaną przez lekarza.

Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci, ciepła i światła.

Przyjąć pominiętą dawkę tak szybko, jak pamiętacie (należy wziąć lek z jedzeniem). Przyjmować pominiętej dawki, jeśli to jest prawie czas na kolejną dawkę. Nie należy przyjmować leku dodatkowego w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

 Przedawkowanie metforminy może powodować wystąpienie kwasicy mleczanowej, która może być śmiertelna.

Należy unikać picia alkoholu. Obniża poziom cukru we krwi i może zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej podczas stosowania metforminy.

Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli masz objawy reakcji alergicznej do metforminy: uli; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Niektórzy ludzie rozwijają kwasicy mleczanowej podczas stosowania metforminy. Wczesne objawy mogą się nasilić w czasie i warunek ten może być śmiertelne. Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli masz nawet łagodne objawy, takie jak:

bóle mięśni lub osłabienie

odrętwiały lub uczucie zimna w ramionach i nogach

problemy z oddychaniem

zawroty głowy, zawroty głowy, zmęczenie, lub bardzo słabe

Co się stanie, jeśli pominięcia dawki?

ból brzucha, nudności z wymiotami; lub

Co się stanie, jeśli przedawkowania?

wolne lub nierówne bicie serca.

Wspólne metformina działania niepożądane mogą obejmować

Co należy unikać podczas stosowania metforminy?

nudności, wymioty, rozstrój żołądka; lub

biegunka.

Nie jest to pełna lista skutków ubocznych i innych mogą wystąpić. Zadzwoń do lekarza po poradę lekarską na temat skutków ubocznych. Można zgłosić skutki uboczne dla rządu w rządowym-1088.

Efekty uboczne Metformina

Zwykła dawka dla dorosłych z cukrzycą typu 2

O natychmiastowym uwalnianiu; Początkowa dawka: 500 mg doustnie, dwa razy dziennie lub 850 mg doustnie raz na dobę; Zwiększanie dawki: Wzrost 500 mg odstępach tygodniowych lub 850 mg co 2 tygodnie w zależności od tolerancji; Dawka podtrzymująca: 2000 mg na dobę; Maksymalna dawka: 2550 mg na dobę; Komentarze: Weź w dawkach podzielonych 2 do 3 razy dziennie z posiłkami. Miareczkować powoli do zminimalizowania żołądkowo-jelitowe skutki uboczne. Ogólnie rzecz biorąc, znaczące reakcji nie są obserwowane w dawkach mniejszych niż 1500 mg / dzień .; Wydanie rozszerzone; Dawka początkowa: od 500 do 1000 mg doustnie raz na dobę; Zwiększanie dawki: Wzrost 500 mg w odstępach tygodniowych tolerowane; Dawka podtrzymująca: 2000 mg na dobę; Maksymalna dawka: 2500 mg na dobę; Uwagi: Jeśli kontrola glikemii nie jest osiągnięty z podawania raz dziennie o produkcie przedłużonym uwalnianiu, należy rozważyć podzielenie dawki. Jeśli wymagane są wyższe dawki, może przejść do produktu o natychmiastowym uwalnianiu .; Zastosowanie: W celu poprawy kontroli glikemii u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych.

Zwykła dawka pediatryczna dla cukrzycy typu 2

10 lat lub starszych; O natychmiastowym uwalnianiu; Początkowa dawka: 500 mg doustnie dwa razy dziennie; Zwiększanie dawki: Wzrost 500 mg w odstępach tygodniowych tolerowane; Dawka podtrzymująca: 2000 mg na dobę; Maksymalna dawka: 2000 mg na dobę; Komentarze: Weź w dawkach podzielonych 2 do 3 razy dziennie z posiłkami. Miareczkować powoli, aby zminimalizować skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego .; Bezpieczeństwo i skuteczność metforminy o przedłużonym uwalnianiu nie zostało ustalone u dzieci poniżej 18 lat .; Zastosowanie: W celu poprawy kontroli glikemii u dzieci z cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych.

Należy poinformować lekarza o wszystkich swoich aktualnych leków i wszelkie rozpoczęcia lub zaprzestania korzystania, zwłaszcza

digoksyna; lub

furosemid.

Możesz być bardziej prawdopodobne, że hiperglikemia (wysoki poziom cukru we krwi), jeśli przyjmować metforminy z innymi lekami, które mogą podnieść poziom cukru we krwi, takich jak:

fenytoina

pigułki antykoncepcyjne lub hormonalna terapia zastępcza

pigułki lub leki w leczeniu astmy, przeziębienia lub alergii

diuretykiem lub “pigułki wody”

serca lub ciśnienie krwi leki

niacyna (Advicor, Niaspan, Niacor, Simcor, Slo-niacyna i inne)

fenotiazyny (Compazine i inne)

lek steroidowy (prednizon, deksametazon, i inni); lub

Lek tarczycy (Synthroid i inne).

Ta lista nie jest kompletna. Inne leki mogą zwiększać lub zmniejszać wpływ metforminy na obniżenie poziomu cukru we krwi. Należy poinformować lekarza o wszystkich leków używanych. Obejmuje to na receptę i bez recepty leki, witaminy i produkty ziołowe. Nie wszystkie możliwe interakcje są wymienione w niniejszym przewodniku leków.

12.01.2016-04-25, 10:06:10.

Ciąża Kategoria B Nie udowodniono ryzyka u ludzi

Metformina informacje dozowania

Harmonogram N CSA Nie kontrolowane narkotyków

Zatwierdzenie Historia Historia Kalendarz Drug w rządzie

Jakie inne leki wpłynie metforminę?

metformina

Cukrzyca typu 2 insulina aspart, glipizyd, Januvia, glimepiryd, Victoza, Lantus, gliburyd, pioglitazonu, Invokana, Tradjenta, Glucophage, Janumet, Actos, Levemir, NOVOLOG, Humalog, Amaryl, Farxiga, Onglyza, WELCHOL, Glucotrol, Trulicity sitagliptyna , Bydureon, Jardiance