hipogonadyzm męski

Mężczyzna hipogonadyzmu jest stan, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości testosteronu – hormonu, który odgrywa kluczową rolę w męskim wzrostu i rozwoju w okresie dojrzewania – albo ma upośledzoną zdolność do produkcji spermy lub oba.

można urodziłeś się z męskiego hipogonadyzmu lub może rozwijać się w późniejszym okresie życia od urazu lub infekcji. Efekty – i co można z nimi zrobić – zależy od przyczyny i w jakim punkcie w swoim życiu pojawia się mężczyzna hipogonadyzmu. Niektóre męskiego hipogonadyzmu może być leczone terapią zastępczą testosteronem.

Hipogonadyzm może rozpocząć się w czasie rozwoju płodowego, przed okresem dojrzewania lub w okresie dorosłości. Oznaki i objawy zależą gdy warunek rozwija.

Jeśli organizm nie wytwarza wystarczającej ilości testosteronu podczas rozwoju płodowego, wynik może być osłabiona rozwój zewnętrznych narządów płciowych. W zależności od przypadku hipogonadyzmu rozwija i ile testosteron jest obecny, dziecko, które jest genetycznie mężczyzna może urodzić się z

Mężczyzna hipogonadyzm może opóźnić dojrzewanie płciowe lub spowodować niepełne lub brak prawidłowego rozwoju. Może to spowodować

U dorosłych mężczyzn hipogonadyzm męski może zmienić niektóre właściwości fizyczne i zakłócić normalną funkcję reprodukcyjną. Objawy mogą obejmować

Hipogonadyzm może również powodować zmiany psychiczne i emocjonalne. Jak testosteronu zmniejsza się, niektórzy mężczyźni mogą wystąpić objawy podobne do menopauzy u kobiet. Mogą one obejmować

rozwój płodu

Pokwitanie

Skontaktować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek objawy hipogonadyzmu męskiego. Ustalenie przyczyny hipogonadyzmu jest ważnym pierwszym krokiem do uzyskania odpowiedniego leczenia.

Mężczyzna hipogonadyzm oznacza jądra nie produkują wystarczającej ilości męski hormon płciowy testosteron. Istnieją dwa podstawowe typy hipogonadyzmu

Wiek dojrzały

Każdy typ hipogonadyzmu może być spowodowane dziedziczną (wrodzona) cechy lub coś, co dzieje się w późniejszym okresie życia (nabyte), na przykład urazu lub infekcji. Niekiedy, pierwotny i wtórny hipogonadyzm może występować razem.

Kiedy udać się do lekarza

Najczęstsze przyczyny hipogonadyzmu pierwotnego m.in.

pierwotny hipogonadyzm

W wtórnego hipogonadyzmu, jądra są normalne, ale działać nieprawidłowo z powodu problemu z przysadki lub podwzgórza. Szereg warunków może spowodować wtórny hipogonadyzm, w tym

wtórny hipogonadyzm

Równoczesne choroby. Układ rozrodczy może tymczasowo zamknięty z powodu fizycznego stresu choroby lub zabiegu chirurgicznego, jak również podczas znacznego stresu emocjonalnego. Jest to wynikiem zmniejszonych sygnałów przez podwzgórze i zazwyczaj ustępuje skutecznego leczenia choroby podstawowej.

rozwój płodu

Tempo, w jakim testosteronu spada znacznie się różni między ludźmi. Aż 30 procent mężczyzn w wieku powyżej 75 mają poziom testosteronu, który jest poniżej normy testosteronu u młodych mężczyzn, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Endokrynologów Klinicznych. Czy leczenie jest konieczne pozostaje przedmiotem dyskusji.

Czynniki ryzyka obejmują hipogonadyzmu

Hipogonadyzm może być dziedziczona. Jeśli którykolwiek z tych czynników ryzyka znajdują się w swojej historii zdrowia rodziny, należy powiadomić lekarza.

Powikłania nieleczonej hipogonadyzmu różnią się w zależności od jakiego wieku najpierw rozwija – w czasie rozwoju płodowego, dojrzewanie i dorosłość.

Dziecko może urodzić się z

dojrzewania płciowego mogą być opóźnione lub niekompletne, co skutkuje

Powikłania mogą obejmować

Chociaż jesteś prawdopodobnie zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza rodzinnego, być może trzeba skonsultować się z lekarzem, który specjalizuje się w gruczołach produkujących hormony (endokrynolog). Jeśli podstawowa opieka lekarz podejrzewa masz male hypogondism, on lub ona może skierować pacjenta do endokrynologa. Albo, możesz poprosić o skierowanie.

Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się do wizyty i wiedzieć, czego oczekiwać od lekarza.

Pokwitanie

Przygotowuje listę pytań do lekarza pomogą Ci w pełni wykorzystać swój czas razem. Dla męskiego hipogonadyzmu, kilka podstawowych pytań do lekarza to

Wiek dojrzały

Nie wahaj się zadać inne pytania.

Co możesz zrobić

Czego można oczekiwać od lekarza

Lekarz może zadać Ci kilka pytań, takich jak

Lekarz przeprowadzi badanie lekarskie, podczas których będzie on lub ona uwagę, czy swoim rozwoju seksualnego, takich jak włosy łonowe, masy i wielkości swoich jądrach mięśni, jest zgodne z wiekiem. Lekarz może sprawdzić swój poziom testosteronu we krwi, jeśli którykolwiek z objawów lub objawy hipogonadyzmu.

Wczesne wykrycie u chłopców może pomóc zapobiec problemom z opóźnionego dojrzewania. Wczesne rozpoznanie i leczenie u mężczyzn oferują lepszą ochronę przed osteoporozą i innymi podobnymi schorzeniami.

Lekarze oprzeć diagnozę hipogonadyzmu na objawy i wyniki badań krwi, które mierzą poziom testosteronu. Ponieważ poziom testosteronu różnić i są ogólnie największe w godzinach porannych, badanie krwi jest zwykle wykonywane na początku dnia, w pobliżu 8 późnej porze

Jeżeli badania potwierdzają masz niski poziom testosteronu, dalsze badania mogą stwierdzić, czy jąder zaburzenie lub nieprawidłowość przysadki jest przyczyną. Na podstawie specyficznych objawów przedmiotowych i podmiotowych, dodatkowe badania mogą wskazać przyczynę. Badania te mogą obejmować

Testy Testosteron odgrywa również ważną rolę w zarządzaniu hipogonadyzmu. To pomaga lekarzowi określić właściwą dawkę leku, zarówno na początku i na przestrzeni czasu.

Leczenie hipogonadyzmu męskiego zależy od przyczyny i czy jesteś zaniepokojony płodności.

hormonalna terapia zastępcza. Dla hipogonadyzmu spowodowanych przez niewydolność jąder, lekarze stosują męskiego hormonu (zastąpienie testosteronu terapii zastępczej lub TRT). TRT może przywrócić funkcję i siłę mięśni seksualnego i zapobiega utracie masy kostnej. Ponadto mężczyźni otrzymaniu TRT często doświadczają wzrost energii, popęd płciowy i poczucie dobrego samopoczucia.

Jeśli problem przysadki jest przyczyną, hormony przysadki może stymulować produkcję plemników i przywrócić płodność. Testosteron terapia zastępcza może być stosowane, jeżeli płodność nie jest problemem. Guz przysadki może wymagać chirurgiczne usunięcie, leki, promieniowanie lub zastąpienie innymi hormonami.

U chłopców terapia zastępcza testosteronem (TRT) mogą stymulować dojrzewanie i rozwój drugorzędowych cech płciowych, takich jak zwiększenie masy mięśniowej, brodę i włosy łonowe wzrostu, a wzrost penisa. hormony przysadki mózgowej można stosować w celu stymulowania rozwoju jąder. Początkowe niskie dawki testosteronu z stopniowy wzrost może przyczynić się do uniknięcia negatywnych skutków, a ściślej naśladować powolny wzrost testosteronu, który występuje w okresie dojrzewania.

Istnieje kilka metod dostarczania testosteronu. Wybór konkretnej terapii zależy od preferencji danego systemu dostarczania, objawów niepożądanych i kosztów. metody m.in.

Iniekcja. zastrzyki testosteronu są bezpieczne i skuteczne. Zastrzyki podaje się domięśniowo. Objawy mogą się wahać między dawkami w zależności od częstości wstrzyknięć.

Ty lub członek rodziny nauczyć się dawać zastrzyki TRT w domu. Jeśli jesteś niewygodne dając sobie zastrzyki, pielęgniarka lub lekarz może dać zastrzyki.

undekanian testosteronu (Aveed), zastrzyk niedawno zatwierdzona przez Food and Drug Administration, wstrzykuje się rzadziej, ale musi być podawany przez pracownika służby zdrowia i może mieć poważne skutki uboczne.

Żel. Istnieje kilka preparatów żelowych dostępne z różnych sposobów ich stosowania. W zależności od marki, albo żelu wcierać w skórę testosteronu w górnej części ramienia lub barku (AndroGel®, Testim), stosowane z aplikatorem pod każdą pachą (Axiron) lub pompa na wewnętrzną część uda (Fortesta).

Jak wyschnięciu żelu, organizm wchłania testosteron przez skórę. Zastosowanie żelu terapii zastępczej testosteronem wydaje się powodować reakcje skórne mniej niż łatki zrobienia. Nie prysznica lub kąpieli przez kilka godzin po zastosowaniu żelu, aby mieć pewność, że dostaje się wchłania.

Potencjalny efekt uboczny żelu jest możliwość przenoszenia leku do innej osoby. Unikać kontaktu ze skórą do skóry, aż żel jest całkowicie suche lub pokrycie powierzchni po aplikacji.

Biorąc testosteronu doustnie nie jest zalecany do długotrwałej wymiany hormonu, ponieważ może to spowodować problemy z wątrobą.

Należy pamiętać, że terapia testosteronem prowadzi różnego rodzaju ryzyka, w tym przyczyniając się do bezdech senny, stymulując nienowotworowy wzrost prostaty, powiększanie piersi, ograniczając produkcję plemników, stymulowanie rozwoju istniejących raka prostaty i skrzepy krwi tworzące się w żyłach. Najnowsze badania sugerują także, terapia testosteronem może zwiększać ryzyko zawału serca.

Redukować stres. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak można zmniejszyć lęk i stres, które często towarzyszą te warunki. Wielu ludzi korzysta z poradnictwa psychologicznego lub rodzinnego.

Grupy wsparcia może pomóc ludziom z hipogonadyzmu i podobnymi schorzeniami radzenia sobie z podobnymi sytuacjami i wyzwaniami. Pomagając rodzinie zrozumieć diagnozę hipogonadyzmu też jest ważne.

wizyty u lekarza

Leczenie dorosłych

Zabieg dla chłopców

Rodzaje terapii zastępczej testosteronem