choroba narkolepsja

Narkolepsja jest przewlekłe zaburzenia snu charakteryzują się zdecydowaną senność w ciągu dnia i nagłymi atakami snu. Ludzie z narkolepsji często trudno zasnąć przez długie okresy czasu, bez względu na okoliczności. Narkolepsja może spowodować poważne zakłócenia w codziennej rutyny.

Czasami narkolepsja mogą towarzyszyć nagłą utratą napięcia mięśniowego (katapleksji), która prowadzi do osłabienia i utraty kontroli mięśni. Katapleksja jest często wywołane przez silne emocje, najczęściej śmiechu.

objawy

Narkolepsja jest chorobą przewlekłą, na które nie ma lekarstwa. Jednak leki i zmiany stylu życia mogą pomóc w zarządzaniu objawy. Wsparcie ze strony innych osób – rodzina, przyjaciele, pracodawcy, nauczyciele – mogą pomóc uporać się z narkolepsji.

Nadmierna senność w ciągu dnia. Ludzie z narkolepsję zasypiają bez ostrzeżenia, wszędzie i zawsze. Na przykład, można nagle nod off podczas pracy lub rozmawiać z przyjaciółmi. Możesz spać na kilka minut do pół godziny przed przebudzenie i uczucie odświeżenia, ale w końcu zasnąć ponownie .; Można również doświadczają zmniejszył czujność w ciągu dnia. Nadmierna senność w ciągu dnia jest zwykle pierwszym objawem pojawiają się i jest często najbardziej kłopotliwe, utrudniając Ci skoncentrować się w pełni funkcjonować .; Nagła utrata napięcia mięśniowego. Warunek ten, zwany katapleksji (KAT-uh-plek-see), może powodować szereg zmian fizycznych, z niewyraźną mowę, aby zakończyć słabość większości mięśni i może trwać od kilku sekund do kilku minut .; Katapleksja jest niekontrolowane i jest wywołane przez intensywne emocje, zazwyczaj pozytywne, takie jak śmiech lub podniecenia, ale czasami boją, zaskoczenie czy złość. Na przykład, może chylić głowę niekontrolowany lub kolana może nagle wygina się podczas śmiechu .; Niektóre osoby z doświadczeniem narkolepsji tylko jeden lub dwa epizody katapleksji rocznie, podczas gdy inni mają liczne odcinki dzienne. Nie każdy z narkolepsją doświadcza katapleksji .; Paraliż senny. Ludzie z narkolepsji często doświadczają czasową niezdolność do poruszania się lub mówienia podczas zasypiania lub po przebudzeniu. Epizody te są zazwyczaj krótkie – trwające kilka sekund lub minut – ale może być przerażające. Możesz być świadomy tego stanu i nie mają trudności z przypomnieniem go potem, nawet jeśli nie miał kontroli nad tym, co się dzieje z tobą .; Ten paraliż senny naśladuje rodzaju tymczasowego paraliżu, które zwykle występuje podczas szybkich ruchów gałek ocznych (REM), okres snu, podczas którego dochodzi najczęściej śni. Ten tymczasowy bezruch podczas snu REM może zapobiec ciała od działania działalność wymarzony .; Nie każdy z paraliżu sennego ma narkolepsję, jednak. Wiele osób bez narkolepsję doświadczenie niektórych odcinków paraliżu sennego, zwłaszcza w młodym wieku dorosłym .; Halucynacje. Te halucynacje są nazywane hipnagogicznej halucynacje jeśli się jak zasnąć i hypnopompic halucynacje, jeśli występują one po przebudzeniu. Mogą one być szczególnie żywy i przerażające, ponieważ może być pół-jawie kiedy zaczynasz marzyć i wystąpić swoje marzenia w rzeczywistość.

Objawy narkolepsji najczęściej rozpoczyna się w wieku od 10 do 25 lat mogą one pogorszyć w ciągu pierwszych kilku lat, a następnie kontynuować do końca życia. Zawierają

Nadmierna senność w ciągu dnia. Ludzie z narkolepsję zasypiają bez ostrzeżenia, wszędzie i zawsze. Na przykład, można nagle nod off podczas pracy lub rozmawiać z przyjaciółmi. Możesz spać na kilka minut do pół godziny przed przebudzenie i uczucie odświeżenia, ale w końcu zasnąć ponownie.

Można również doświadczają zmniejszył czujność w ciągu dnia. Nadmierna senność w ciągu dnia jest zwykle pierwszym objawem pojawiają się i jest często najbardziej kłopotliwe, przez co trudno ci się skoncentrować i pełni funkcję.

Uważaj na wszelkie ograniczenia wstępnie termin. Kiedy dokonać mianowania pamiętać, aby zapytać, czy jest coś, co trzeba zrobić z góry .; Zanotować żadnych objawów jesteś doświadcza, nawet jeśli wydają się niezwiązane z powodu zostały zaplanowane mianowania .; Zanotuj kluczowych danych osobowych, w tym takie rzeczy jak ostatnie zmiany życia, czy dużych naprężeń .; Zrób listę wszystkich leków, witamin i suplementów, które bierzesz .; Poproś członka rodziny lub przyjaciela, aby pójść z tobą. Czasami może to być trudne, aby przypomnieć sobie wszystkie informacje otrzymane w trakcie spotkania. Ktoś, kto towarzyszy może pamiętasz coś, czego brakowało lub zapomniałem .; Spisz listę pytań, aby zwrócić się do lekarza.

Nagła utrata napięcia mięśniowego. Warunek ten, zwany katapleksji (KAT-uh-plek-See), może powodować szereg zmian fizycznych, z niewyraźną mowę, aby zakończyć słabość większości mięśni i może trwać od kilku sekund do kilku minut.

Jakie jest prawdopodobieństwo, powodując moje objawy lub stan ?; Inne niż najbardziej prawdopodobnej przyczyny, jakie są inne możliwe przyczyny moich objawów lub stanu ?; Jakie warunki muszę ?; Czy muszę mieć badanie snu ?; Czy mój stan może tymczasowe lub przewlekłe ?; Jaki jest najlepszy sposób postępowania ?; Jakie są alternatywy dla głównego podejścia sugerujesz ?; Mam te inne problemy zdrowotne. Jak mogę najlepiej zarządzać ich razem ?; Czy istnieją jakieś ograniczenia, które trzeba przestrzegać ?; Czy istnieje alternatywa dla rodzajową medycynie jesteś przepisując ?; Czy są jakieś broszury lub inne materiały drukowane, że mogę zabrać ze sobą do domu? Jakie strony polecacie?

przyczyny

Katapleksja jest niekontrolowane i jest wywołane przez intensywne emocje, zazwyczaj pozytywne, takie jak śmiech lub podniecenia, ale czasami boją, zaskoczenie czy złość. Na przykład, może chylić głowę niekontrolowany lub kolana może nagle wygina się podczas śmiechu.

Niektóre osoby z doświadczeniem narkolepsji tylko jeden lub dwa epizody katapleksji rocznie, podczas gdy inni mają liczne odcinki dzienne. Nie każdy z narkolepsją doświadcza katapleksji.

Paraliż senny. Ludzie z narkolepsji często doświadczają czasową niezdolność do poruszania się lub mówienia podczas zasypiania lub po przebudzeniu. Epizody te są zazwyczaj krótkie – trwające kilka sekund lub minut – ale może być przerażające. Możesz być świadomy tego stanu i nie mają trudności z przypomnieniem go potem, nawet jeśli nie miał kontroli nad tym, co dzieje się z tobą.

Ten paraliż senny naśladuje rodzaju tymczasowego paraliżu, które zwykle występuje podczas szybkich ruchów gałek ocznych (REM), okres snu, podczas którego dochodzi najczęściej śni. Ten tymczasowy bezruch podczas snu REM może zapobiec ciała od działania działalność wymarzony.

Nie każdy z paraliżu sennego ma narkolepsję, jednak. Wiele osób bez narkolepsji wystąpić pewne epizody paraliżu sennego, szczególnie u młodych dorosłych.

komplikacje

Ludzie z narkolepsji mogą mieć inne zaburzenia snu, takie jak bezdech senny, obturacyjny stan, w którym oddychanie uruchamia i zatrzymuje się przez całą noc, zespół niespokojnych nóg, a nawet bezsenność. Ludzie z narkolepsji może również pełnić swoje sny w nocy wymachując rękoma i kopiąc i krzycząc.

Kiedy zacząłeś wystąpienia objawów ?; Czy objawy były ciągłe lub sporadyczne ?; Jak często zasypiają w ciągu dnia ?; Jak poważne są objawy ?; Co, jeśli w ogóle, wydaje się polepszać swoje objawy ?; Co, jeśli w ogóle, pojawia się pogarszać objawy ?; Czy ktoś w rodzinie ma podobne objawy?

Przygotowania do wizyty

Niektóre epizody ataków snu są krótkie, trwające sekundy. Niektóre osoby z doświadczeniem narkolepsja automatyczne zachowanie podczas tych krótkich odcinków. Na przykład, można zasnąć podczas wykonywania zadania normalnie wykonywać, takich jak pisanie, pisanie lub prawo, a ty nadal funkcjonować podczas snu. Kiedy obudzi, nie mogę sobie przypomnieć, co zrobiłeś, i prawdopodobnie nie zrobić to dobrze.

Historia uśpienia. Lekarz poprosi o szczegółowej historii uśpienia. Część historii polega na wypełnieniu Epworth Sleepiness Scale, która wykorzystuje serię krótkich pytań, aby ocenić swój stopień senności. Na przykład, można wskazać na numerowanej skali, jak prawdopodobne jest, że chcesz zasnąć w pewnych sytuacjach, takich jak siadając po obiedzie .; Zapisy snu. Możesz zostać poproszony, aby utrzymać szczegółowy dziennik swojego wzorca snu na tydzień lub dwa, więc lekarz może porównać jak twój wzór snu i czujność są związane .; Często oprócz tego rejestru snu, lekarz poprosi cię nosić actigraph. To urządzenie ma wygląd i zegarek. Mierzy okresy aktywności i odpoczynku i zapewnia pośrednią miarą tego, jak i kiedy śpisz .; Polisomnografia. Ten test mierzy różne sygnały podczas snu za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy. Do tego testu, trzeba spędzić noc w placówce medycznej. Test mierzy elektryczną aktywność mózgu (elektroencefalogramu) i serca (EKG) i ruchu mięśni (Elektromiogram) i oczu (elektro-oculogram). Monitoruje także oddychanie .; Test wielokrotnego latencji snu. Badanie to środki, jak długo zajmuje Ci zasnąć w ciągu dnia. Zostaniesz poproszony o cztery lub pięć drzemki, każdy nap dwie godziny od siebie. Specjaliści będą obserwować swoje snu. Ludzie, którzy mają narkolepsji zasnąć i wejść w Rapid Eye Movement (REM) szybko.

Skonsultować się z lekarzem w razie wystąpienia nadmiernej senności w ciągu dnia, który zakłóca swoje życie osobiste i zawodowe.

Pobudzających. Leki, które stymulują ośrodkowy układ nerwowy są podstawowym leczenia, aby pomóc ludziom z narkolepsji zasnąć w ciągu dnia. Lekarze często starają modafinil (Provigil) lub armodafinilu (Nuvigil) pierwsza na narkolepsję, ponieważ nie jest tak wciągająca jak starsze używki i nie powoduje wzloty i upadki, często związane ze starszymi używek. Skutki uboczne modafinil są rzadkie, ale mogą obejmować ból głowy, nudności i suchość w ustach .; Niektórzy ludzie potrzebują leczenia metylofenidatem (Aptensio XR, Concerta, Ritalin) lub różnych amfetaminy. Leki te są bardzo skuteczne, ale czasami może powodować działania niepożądane, takie jak nerwowość i kołatanie serca i można uzależnić .; Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub serotoniny, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny (SNRI). Lekarze często przepisuje te leki, które hamują snu REM, aby pomóc złagodzić objawy katapleksji, hipnagogicznych halucynacje i paraliż senny. Obejmują one fluoksetyna (Prozac, Sarafem, Selfemra) i wenlafaksyny (Effexor XR). Skutki uboczne mogą obejmować przyrost masy ciała, zaburzenia seksualne i problemy trawienne .; Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Te starsze leki przeciwdepresyjne, takie jak protryptylina (Vivactil), imipramina (Tofranil) i klomipramina (Anafranil), są skuteczne do katapleksji, ale wiele osób skarżą się skutki uboczne, takie jak suchość w ustach i zawroty .; Hydroksymaślan sodu (Xyrem). Ten lek jest bardzo skuteczny dla katapleksji. Hydroksymaślan sodu przyczynia się do poprawy nocny sen, który jest często ubogie w narkolepsji. W dużych dawkach może również pomóc w kontrolowaniu senność w ciągu dnia. To musi być zrobione w dwóch dawkach, jeden przed snem i jeden do czterech godzin później .; Xyrem może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, moczenie nocne i pogorszenie lunatycy. Biorąc hydroksymaślan sodu wraz z innymi leki nasenne, narkotyczne leki przeciwbólowe lub alkoholu może prowadzić do trudności w oddychaniu, śpiączki i śmierci.

Testy i diagnostyka

Dokładna przyczyna nie jest znana narkolepsję. Może być wiele przyczyn. Większość osób cierpiących na narkolepsję mają niskie poziomy hipokretyny chemicznego (hi-PoE Kree-cyna). Hipokretyny jest ważnym neurochemiczne w mózgu, który pomaga regulować czuwania i snu REM.

Poziomy hipokretynowych są szczególnie niskie w tych, którzy doświadczają katapleksji. Dokładnie to, co powoduje utratę komórek produkujących hipokretynowych w mózgu nie jest znana, ale eksperci podejrzewają, że to z powodu reakcji autoimmunologicznej.

Trzymać się harmonogramu. Idź spać i obudzić się w tym samym czasie każdego dnia, również w weekendy .; Drzemki. Grafik krótkie drzemki w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia. Drzemki po 20 minutach w czasie strategicznych w ciągu dnia mogą być odświeżające i zmniejszyć senność przez jeden do trzech godzin. Niektórzy ludzie mogą potrzebować dłuższe drzemki .; Unikaj nikotyny i alkoholu. Korzystając z tych substancji, zwłaszcza w nocy, może pogorszyć się oznaki i objawy .; Get regularne ćwiczenia. Umiarkowane, regularne ćwiczenia fizyczne co najmniej cztery do pięciu godzin przed snem może pomóc Ci poczuć się zasnąć w ciągu dnia i lepiej spać w nocy.

Badania wskazują na możliwy związek z ekspozycją na wirusa H1N1 (świńska grypa) i pewnej postaci szczepionki H1N1, który jest obecnie podawana w Europie. Nie jest to jednak wiadomo, czy wirus bezpośrednio powoduje narkolepsję czy ekspozycji na wirusa zwiększa prawdopodobieństwo, że ktoś mają narkolepsji.

Rozmawiać o tym. Powiedz swojemu pracodawcy lub nauczycieli na temat swojej choroby i pracować z nimi, aby znaleźć sposoby, aby sprostać potrzebom klienta. Może to obejmować biorąc drzemki w ciągu dnia, rozbijając monotonnych zadań, nagrywania spotkań lub klas, stojąc podczas spotkań czy wykładów oraz biorąc energiczny spacer w różnych porach dnia .; Amerykanie Niepełnosprawnych ustawa zakazuje dyskryminacji pracowników na narkolepsję i wymaga od pracodawców zapewnienia racjonalnych usprawnień dla wykwalifikowanych pracowników .; Bądź bezpieczny. Jeśli musisz jechać długi dystans, współpracować z lekarzem, aby ustalić harmonogram leków, który zapewnia największe prawdopodobieństwo czuwania podczas dysku. Zatrzymaj się na drzemki i przerw ćwiczeń, gdy czujesz się senny. Nie należy prowadzić pojazdów, jeśli uważasz, że senność nie jest dobrze kontrolowana.

W niektórych przypadkach, genetyki mogą odgrywać rolę.

Normalny proces zasypiania zaczyna się od fazy zwanej bez szybkich ruchów gałek ocznych (NREM). Podczas tej fazy, twoje fale mózgowe znacznie spowolnić. Po godzinie albo tak snu NREM, zmiany aktywności mózgu i snu REM zaczyna. Większość śnienie występuje podczas snu REM.

Leczenia i leków

W narkolepsji, jednak użytkownik może nagle wejść w fazie REM, bez uprzedniego przeżywa sen NREM, zarówno w nocy iw ciągu dnia. Niektóre właściwości snu REM, takich jak katapleksji, paraliż snu i halucynacje, występują podczas stanu czuwania senności u osób z narkolepsji.

Narkolepsja może spowodować poważne problemy dla Ciebie profesjonalnie i osobiście. Inni mogą widzieć jako leniwi lub letargu. Twoja wydajność może ulec pogorszeniu w szkole lub pracy.

Ekstremalne senność może spowodować niski popęd płciowy lub impotencji, a ludzie z narkolepsji może nawet zasnąć podczas seksu. Intensywne uczucia, takie jak gniew czy radość, może wywołać pewne oznaki, takie jak narkolepsja katapleksji, powodując poszkodowanych do wycofania się z interakcji emocjonalnych.

Styl życia i Home Remedies

ataki snu może doprowadzić do fizycznej szkody dla osób z narkolepsji. Jesteś w grupie zwiększonego ryzyka wypadku samochodowego, jeśli masz ataku podczas jazdy. Ryzyko cięć i oparzeń jest większa jeśli zasnąć podczas przygotowywania potraw.

Ludzie z narkolepsji są bardziej narażone na nadwagę. Przyrost masy ciała może być związany z lekami, bezczynności objadania, niedobór hipokretyny lub kombinacją czynników.

Radzenie sobie i pomoc

Jesteś prawdopodobnie zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego lub lekarza ogólnego. Jednak w niektórych przypadkach, gdy dzwonisz do umówić się na spotkanie, może zostać skierowana do specjalisty snu.

Dowiedz się więcej o narkolepsji

Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się do spotkania.

Przygotowuje listę pytań do lekarza pomogą Ci w pełni wykorzystać swój czas razem. Lista pytań od najważniejszych do najmniej ważnych. Dla narkolepsji, kilka podstawowych pytań do lekarza to

Nie wahaj się zadać inne pytania w dowolnym momencie podczas wizyty.

Więcej o narkolepsji

Pytania lekarz może poprosić m.in.

Lekarz może dokonać wstępnej diagnozy narkolepsji opartą na nadmierną sennością w ciągu dnia i nagłej utraty napięcia mięśniowego (katapleksji). Po wstępnej diagnozy, lekarz może skierować pacjenta do specjalisty snu dla dalszej oceny.

Formalna diagnoza może wymagać nocuje w centrum snu, gdzie można poddać się dogłębnej analizy swojego snu przez specjalistów snu. Metody diagnozowania narkolepsję i określenia jego nasilenia m.in.

Zapisy snu. Możesz zostać poproszony, aby utrzymać szczegółowy dziennik swojego wzorca snu na tydzień lub dwa, więc lekarz może porównać jak twój wzór snu i czujność są powiązane.

Często oprócz tego rejestru snu, lekarz poprosi cię nosić actigraph. To urządzenie ma wygląd i zegarek. Mierzy okresy aktywności i odpoczynku i zapewnia pośrednią miarą, jak i kiedy śpisz.

Badania te mogą również pomóc lekarze wykluczyć inne możliwe przyczyny twoich objawów podmiotowych i przedmiotowych. Inne zaburzenia snu, takie jak bezdech senny, może powodować nadmierną senność w ciągu dnia.

Nie ma lekarstwa na narkolepsję, ale leki i zmiany stylu życia mogą pomóc w zarządzaniu objawy.

Leki stosowane w narkolepsji m.in.

Pobudzających. Leki, które stymulują ośrodkowy układ nerwowy są podstawowym leczenia, aby pomóc ludziom z narkolepsji zasnąć w ciągu dnia. Lekarze często starają modafinil (Provigil) lub armodafinilu (Nuvigil) pierwsza na narkolepsję, ponieważ nie jest tak wciągająca jak starsze używki i nie powoduje wzloty i upadki, często związane ze starszymi używek. Skutki uboczne modafinil są rzadkie, ale mogą obejmować ból głowy, nudności i suchość w ustach.

Niektórzy ludzie potrzebują leczenia metylofenidatem (Aptensio XR, Concerta, Ritalin) lub różnych amfetaminy. Leki te są bardzo skuteczne, ale może czasami powodować działania niepożądane, takie jak nerwowość i kołatanie serca i może być uzależniające.

Hydroksymaślan sodu (Xyrem). Ten lek jest bardzo skuteczny dla katapleksji. Hydroksymaślan sodu przyczynia się do poprawy nocny sen, który jest często ubogie w narkolepsji. W dużych dawkach może również pomóc w kontrolowaniu senność w ciągu dnia. To musi być zrobione w dwóch dawkach, jeden przed snem i jeden do czterech godzin później.

Xyrem może powodować działania niepożądane, takie jak nudności, moczenie nocne i pogorszenie lunatycy. Biorąc hydroksymaślan sodu wraz z innymi leki nasenne, narkotyczne leki przeciwbólowe lub alkoholu może prowadzić do trudności w oddychaniu, śpiączki i śmierci.

Jeśli masz inne problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca, zapytać lekarza, jak leki można podjąć dla innych warunkach mogą wchodzić w interakcje ze środkami podejmowanymi na narkolepsję.

Niektóre over-the-counter leki, takie jak leki na alergie i na zimno, może powodować senność. Jeśli masz narkolepsję, lekarz może zalecić unikanie przyjmowania tych leków.

Zabiegi wschodzące badana na narkolepsję obejmują hipokretynowych wymiany, hipokretynowych terapii genowej i immunoterapii, ale konieczne są dalsze badania, zanim każdy z nich może być dostępny w praktyce klinicznej.

zmiany stylu życia są ważne w zarządzaniu objawów narkolepsji. Użytkownik może korzystać z tych etapów

Radzenie sobie z narkolepsji może być wyzwaniem. Dokonywanie zmian w swoim codziennym harmonogramie może pomóc. Rozważ te wskazówki

Rozmawiać o tym. Powiedz swojemu pracodawcy lub nauczycieli na temat swojej choroby i pracować z nimi, aby znaleźć sposoby, aby sprostać potrzebom klienta. Może to obejmować biorąc drzemki w ciągu dnia, rozbijając monotonnych zadań, nagrywania spotkań lub klas, stojąc podczas spotkań czy wykładów oraz biorąc energiczny spacer w różnych porach dnia.

Amerykanie niepełnosprawne ustawy zakazuje dyskryminacji pracowników na narkolepsję i wymaga od pracodawców zapewnienia racjonalnych usprawnień dla wykwalifikowanych pracowników.

grupy wsparcia i poradnictwo może pomóc Tobie i Twoich bliskich sobie z narkolepsji. Poproś lekarza, aby pomóc Ci znaleźć grupę lub wykwalifikowanym doradcą w Twojej okolicy.

Objawy i leczenie

1

 1

)