anosmia (brak węchu)

Anosmia – brak węchu (an-OZ-me-uh) – może być częściowe lub całkowite, chociaż całkowita utrata węchu jest dość rzadkie. Utrata zapachu może być tymczasowe lub stałe, w zależności od przyczyny.

Anosmia rzadko jest objawem poważnej choroby. Mimo to, nienaruszone zmysł powonienia jest konieczne, aby w pełni smakować i cieszyć się jedzenie. Anosmia może spowodować utratę zainteresowania jedzeniem, które mogłyby doprowadzić do utraty masy ciała, niedożywienie lub nawet depresji.

Przeziębienie jest częstą przyczyną częściowym chwilową utratę zapachu. Przewlekłe zapalenie zatok może również prowadzić do utraty zapachu. Inne przeszkody w nosowych, takich jak polipy, a także mogą powodować przynajmniej częściową utratę zapachu. Normalne starzenie się jest często przyczyną postępującego, kompletny i trwałej utraty węchu.

Anosmia spowodowanego przeziębienia, alergii lub infekcji zatok zwykle usuwa się na własną rękę po kilku dniach. Jeśli to nie nastąpi, należy skonsultować się z lekarzem tak, że on lub ona może wykluczyć bardziej poważnych warunków.

Anosmia może czasami być leczony, w zależności od przyczyny. Lekarz może Ci antybiotyk do leczenia infekcji bakteryjnej lub usunąć przeszkody, które blokują kanał nosowy.

W innych przypadkach, brak węchu może być trwała. Po 60 roku życia, w szczególności, jesteś na większe ryzyko utraty węchu.

wizyty u lekarza